telenoveli
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

telenoveli

Ова е македонски форум за теленовели.Добредојдовте!
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Floricienta

Go down 
3 posters
АвторПорака
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 93
Join date : 2009-01-23

Floricienta Empty
ПишувањеПредмет: Floricienta   Floricienta Icon_minitimeПет Јан 23, 2009 1:32 pm

Што мислите за оваа теленовела?
Floricienta FLORICUTE
Жанр драма, тинејџерска, комедија теленовела
Создадено од Крис Морена
Патрисија Малдонадо
Улоги
Флоренсија Бертоти
Хуан Гил Наваро
Бенхамин Рохас
Фабио Ди Томасо
Изабел Мачедо
Грациела Стефани
Музика од Крис Морена
Најавна песна "Floricienta" -by Florencia Bertotti
Земја на потекло Аргентина
Јазик Шпански
Број на сезони 2
Број на епизоди 361
Продукција
Продуцент Крис Морена
Време на емитување 45 минути
Канал на емитување Канал 3 / 13
Период на прикажување 15 март 2004 – 2 декември 2005


Флорисиента (шпански: Floricienta) е хит тинејџерска аргентинска теленовела. Серијата е снимена во Аргентина, во текот на 2004/2005 година, во две сезони. Стекнала многу популарност и надвор од нејзините граници. Во текот на последните години, снимени се и неколку на оваа тинејџерска серијa. Оваа тинејџерска теленовела е снимата од истата продукција која ја снимаше мега популарната Млади Бунтовници, резлутат на тоа е и дел од актерската екипа се појавуваат од оваа серија.

Синопсис
Ова е романтична и хумористична приказна за Флорисиента, модерната Пепелашка, бунтовничка и оптимистична. Нејзината најголема среќа е да танцува и да пее со музичката група која ја формирала со своите пријатели. Без искуство добива работа како помошничка во вилата на фамилијата Фрицевалден. Во куќата некои многу ја сакаат а некои и ја презираат. Нејзина најголема среќа се децата Фрицевалден: Мартин, Томас, Маја и Николас, и другите членови малце поголемите Франко и Федерико. Принцот на оваа приказна е Федерико, најстариот од Фрицевалден. На овој принц најмалку нешто што размислува е да се вљуби. Поради трагичната смрт на неговите родители во несреќа, тој морал да ги напушти студиите и фамилијарните обврски во фамилијата. Неговото срце е затворена за среќа и љубов, и неговата најголема болка во главата е бунтовноста на неговите браќа. Децата дознаваат дека Флор пее и сакаат да ги земе со нив и тие да пеат. Децата се воодушевени од музиката, и со емоции и среќа им се препуштуваат во музиката, и со помош на Флор, и тие формираат бенд. Но животот на Флор се комплицира, бидејќи во секоја добра приказна не може да не биде една лоша вештерка, и во овој случај тоа е Малала, кумата на Федерико, една злобна негативка, која единствена цел и е да ја омажи својата злобна ќерка Делфина, за Федерико, за да добие дел од наследството од фам. Фрицевалден. Таа најмногу сака да ја избрка Флор засекогаш од куќата, бидејќи дознава дека помеѓу неа и Федерико се раѓа голема љубов и ненадејно дознава дека всушност Флор е полусестра на нејзините две ќерки и воедно вонбрачно дете на нејзиниот покоен сопруг. Во куката се случуваат разни интересни работи. Но, со злобата на Малала и нејзината керка Делфина, ке успеат да го убедат Федерико да се ожени за неа. После венчавката, тие треба да отидат во црква но пред тоа федерико дознава за сите лаги. тој ја остава делфина пред црквата и продолзува со флор. тие заедно сакаат да одат на патуванје, но се случува несрека во која федерико го губи животот. наследството и останува на делфина. но духот на федерико, ке отиде во максимо, гроф од градот крикораган, кој нема да се секава на ништо, а всушност тој ке биде федерико. максимо ке мора да се грижи за децата. флор подоцна ке дознае дека тој е федерико, ке се омажи за него, и ке му роди 3 деца. и така некако завршува приказната за модерната пепелашка.

Глумци Ликови
Флоренсија Бертоти Флорисиента / Флор
Хуан Гил Наваро Федерико
Бенхамин Рохас Франко
Изабел Мачедо Делфина
Грациела Стефани Малала
Зулма Фајад Титина
Агустин Сиера Мартин
Вратете се на почетокот Go down
https://telenoveli.forumakers.com
Elen4e

Elen4e


Број на мислења : 21
Join date : 2009-02-01

Floricienta Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floricienta   Floricienta Icon_minitimeНед Фед 01, 2009 12:12 pm

najsmesnata serija heheh Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 93
Join date : 2009-01-23

Floricienta Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floricienta   Floricienta Icon_minitimeНед Фед 01, 2009 12:38 pm

Elen4e напиша:
najsmesnata serija heheh Very Happy
se soglasum na mene najsmesni mi se Delfina i Malala
Вратете се на почетокот Go down
https://telenoveli.forumakers.com
valeri

valeri


Број на мислења : 12
Join date : 2009-01-30

Floricienta Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floricienta   Floricienta Icon_minitimeПон Фед 02, 2009 6:23 am

neeeee najsmesni se decinjata roberta i tomas mislam deka se vikaa
Вратете се на почетокот Go down
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 93
Join date : 2009-01-23

Floricienta Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floricienta   Floricienta Icon_minitimeПон Фед 02, 2009 7:06 am

pa i decinjata ama Delfina i Malala se......Very Happy:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Вратете се на почетокот Go down
https://telenoveli.forumakers.com
Sponsored content





Floricienta Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floricienta   Floricienta Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Floricienta
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
telenoveli :: Теленовели :: Аргентински теленовели-
Отиди до: